Sakkvilágbajnokok
Mi lenne ha összeülne az összes eddigi világbajnok egy versenyre. Mi lenne a végeredmény?
Egy képzeletbeli, körmérkőzéses versenyre gondoltam, érdekelne a véleményetek, hogy ti milyen sorrendet állítanátok fel. Mivel ez relatív és eltérőek a vélemények, éppen ezért érdekes eljátszani a gondolattal szerintem.

Nem feltétlenül csak világbajnokokra gondolok, voltak akiket egy hajszál választott el tőle, és azokra is akik még nem rendelkeztek bajnoki címmel de világelsők voltak, továbbá mai FIDE top játékosokat is bele lehet venni, ezt mindenki maga dönti el. Természetesen mindenki számára van olyan, akiről nincs véleménye, mert keveset tud róla, én se jártam utána részletesen mindegyiknek, az olyanokat lehet zárójelbe is tenni.

Itt egy lista a nevekről akiket mindenképpen számításba vennék:

Philidor, Anderssen, Staunton, Morphy, Zukertort, Steinitz, Lasker, Capa, Aljehin, Euwe, Botvinnik, Szmiszlov, Tal, Petroszjan, Szpasszkij, Fischer, Karpov, Kaszparov, Kramnik, Anand, Carlsen
Válaszol
Tegyük fel, hogy mindegyikük a saját pályafutása során elért legjobb teljesítményét nyújtaná. Mivel a sakk Zukertorttól Carlsenig óriási fejlődésen ment keresztül (exponenciálisan növekvő ismeretanyag a játék mindegyik szakaszára, információ elérhetősége, internet, sakkmotorok), ezért a győztes az utóbbi évek legjobbjai (Kaszparov, Kramnyik, Anand, Carlsen) közül kerülne ki. Kaszparovra tippelnék ...
Válaszol
Az élsakkozók historikus élőjét mutatja be ez a weboldal, sok-sok statisztikával:

http://www.chessmetrics.com/cm/

Ebből is lehet következtetni ... fütyülés
Válaszol
Hát szerintem a statisztika ehhez kevés, de én inkább egyéni véleményekre lennék kíváncsi, de azért köszi, majd átnézem. mosolygás
Válaszol
Carlsen még lehet, h +előzi Kaszparovot.
Válaszol
(2012-04-16, 21:48:15)Amerigo61 Írta: Tegyük fel, hogy mindegyikük a saját pályafutása során elért legjobb teljesítményét nyújtaná. Mivel a sakk Zukertorttól Carlsenig óriási fejlődésen ment keresztül (exponenciálisan növekvő ismeretanyag a játék mindegyik szakaszára, információ elérhetősége, internet, sakkmotorok), ezért a győztes az utóbbi évek legjobbjai (Kaszparov, Kramnyik, Anand, Carlsen) közül kerülne ki. Kaszparovra tippelnék ...

Amerigo köszönöm, hogy elsőként vettél részt ebben a "játékban".
Én is arra gondoltam, hogy mindegyikük az egykori csúcsformájában lenne.
Nem írom még le a véleményemet, majd ha már többen is bekapcsolódtak. kacsintás
Válaszol
Általában a korszakok legjobbjainak összehasonlítása során mindig az szokott elhangzani, hogy a megnyitáselmélet fejlődése miatt esélye sem lenne a korábbi bajnokoknak a mostani mezőnyben.

Ha már a London Classic topikban előkerült Capablanca, itt egy játszma tőle, amire szokás azt mondani, hogy meghaladta korát:

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1008348

FEN

A végső állás, mikor is Aljechin feladta.

A játszma alatti hozzászólások közül egyet idéznék.

Kis anekdota:

Idézet:I have read some posts here that say that only Capablanca and Lasker instantaneously realized what was truly happening in the chessboard. Alekhine saw it too late. The other masters could not see it even after the game.

A parti vélt hatása, fontossága:

Idézet:This is a famous game, and we have to assume that all GMs today are familiar with it. However, if this game never happened, and it occurred in a top super GM tournament today, I would not be surprised if many of our super GMs would walk right into it, and do exactly what Alekhine did. It takes excellent chess intuition to realize the 'win' of material for Black, with no White attack or tactical tricks in the horizon, actually results in a lost game for Black.

Thanks to Capablanca, no present-day master would now walk into this type of combo without long thought. Lasker in the 1880s and Capa in the 1910s were consistently playing stronger middlegames and endgames than most of our present-day super GMs, except the very best who are their equals. IMO it was really Lasker who ushered in the era of modern chess and Capablanca who firmly nailed it to its place in the chessworld.
Válaszol
Egy jó kis szemléltető videó.

https://www.youtube.com/watch?v=z2DHpW79w0Y
Válaszol
(2016-06-28, 10:28:31)XBOARD Írta: Egy jó kis szemléltető videó.

https://www.youtube.com/watch?v=z2DHpW79w0Y

Ez jó mosolygás Úgy látom, a magyarok közül egyedül Kolisch Ignác volt listavezető (egy pillanatig röhögés , Maróczy Géza pedig talán holtversenyes első volt ...
Ámbár Kolisch nemzeti hovatartozásáról nincs konszenzus ...
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában:
1 Vendég