Skandináv
Erről mit gondoltok?
A klasszikus kezdése: 1. e4 d5 2. exd5 Qxd5 3. Nc3 *
És itt sok helyre léphet a vezér vagy legalábbis jegyzik az alábbi folytatásokat: 3... Qa5, Qd6, Qd8, Qe5+, Qe6+, Qf5, Qd7, Qd4, Qc6, Qc5, Qg5, Qh5
Válaszol
Ez az egyetlen jó lépés, ahol e4 gyalogot azonnal megtámadjuk. Sokkal egyszerűbb és logikusabb, mint e5, vagy c5. Nem árt egy adatbázist végigfutni a következményeiről. A variációk közt amiket felsoroltál van egy kakukktojás: Vc6 (pancser lépés). Ha világos ráhúzza Fb5-öt, akkor sötét már fel is adhatja. Én a Va5-ös verziót tartom a legjobbnak, erről itt egy szép főváltozat:

1 e4 d5 2 exd5 Vxd5 3 Hc3 Va5 4 d4 Hf6 5 Hf3 c6 6 Fc4 Ff5 7 Fd2 e6 8 Ve2 Fb4 9 0-0-0 Hbd7 10 a3 Fxc3 11 Fxc3 Vc7 12 He5 Hxe5 13 dxe5 Hd5 14 Fd2 0-0-0
Válaszol
3...Qd6-ot nekem anno tanították. a6, b5-el szépen lehet vele kavarni vezérszárnyon. Esetleg még Qd8-ra visszahúzni lehet, mást nemigen lépnék itt.
Válaszol
Igen, 3.- Vd6-ra egy szép Fischer játszmát találhatunk ahol Ff4, Vd2 volt, sötét meg g6,Fg7-tel próbálta a d4 gyalogot lenyerni, sikertelenül! Világos nagyon szép h4,h5-ös támadást szervezett ami szerintem Vd6-os folytatásra a legjobb! Másik én 3.Hc3- és Va5-re b4!? lépést lépem pl. 3 percbe a neten vagy 1 percbe is elég jó világos támadása! Elemezni kell = az állás gyaloghátrány ellenére is! Ráadásul sötétet kizökkenti a szokásos folytatásból! Talán ha jól emlékszem Kádas Gabibácsi játszotta ezt anno! Őt illeti meg az 1.h4 kezdőlépés is, bár ott nem a legjobb, míg Va5-re b4 elfogadható!
Üdv: rybkachess
Válaszol
Látom +oszlanak a véleméynek; én pl. a Qe5+ -ot játszottam soxor.
Válaszol
(2012-04-20, 08:02:28)xinu Írta: Látom +oszlanak a véleméynek; én pl. a Qe5+ -ot játszottam soxor.

Mint tudjuk ha vezérrel kalandozik az ember akkor fejlődési hátrányba kerül! Hiszen egy sakkadással "én" fejlődőlépéssel válaszolok neked Fe2!-vel! Szóval vakon is 1.e4 d5 2.exd5 Qxd5 3.Hc3!(tempóval jön) Ve5+-ra 4. Be2! és a következő Nf3 lépés fenyeget, megint támadni a rosszul álló vezért! Ha megszámolod a figurákat, akkor fehérnek van egy huszárja c3-on és egy futója e2-őn ami két lépés előnyt jelent! Sötét míg csak a vezérét tette ki, azzal is csak kalandozik! Jó jöhet Bg4 is de sötét tuti nem áll már sehogyan sem! d4! majd Nf3 0-0 és jöhet a támadás! Sötét elmarad a fejlődésben ami a vesztét okozhatja megfelelő játékos ellen!
Válaszol
(2012-04-20, 08:02:28)xinu Írta: Látom +oszlanak a véleméynek; én pl. a Qe5+ -ot játszottam soxor.

Ez tempóvesztés, mert Be2 és Nc3 (vagy d4) után a vezér ismét kénytelen menekülni.
Bocs, most látom az előző hozzászólást mosolygás
Válaszol
Bár szinte sosem játszottam ezt a védelmet, de mégis az egyik legjobbnak tartom.
Nem az én stílusom, nekem az örök kedvenc e4 ellen a Szicíliai és Aljehin.
A Skandináv 2 ...Hf6-os változatot még nem tanulmányoztam át teljesen,
de a 3. c4 c6 -os változata sötéttel elég erősnek tűnik.

[Kép: ska.jpg]
upload

Mi a véleményetek erről?
2. ...Hf6 után érdemes-e c4-et lépni vagy bölcsebb hagyni, hogy visszaüsse?
Válaszol
(2014-04-20, 12:16:41)XBOARD Írta: Mi a véleményetek erről?
2. ...Hf6 után érdemes-e c4-et lépni vagy bölcsebb hagyni, hogy visszaüsse?

Én 3.d4-et lépek, és másoknak is azt ajánlanám. c4 lépéssel c6-ot is lehet rá lépni sötéttel, én nem védelmezném azt a gyalogot ami már egyszer ütött, inkább fejlődök (d4 nem fejlődés de centrumba kerül a gyalog) gyors tisztjáték kell, világossal nem szabad gyalog megtartására játszani. 3.d4 jó és pontos.
Válaszol
Köszi! kacsintás

Egyetértek.
Válaszol
3...c6 után van esély Caro-Kann terepre is terelni a megnyitást (Panov-Botvinnik támadás) d4-et és Hc3-at követően.
Válaszol
Én egy nem új, de érdekes lépéssel nyertem több partit a Skandináv védelem ellen. 1. e4 d5 2. exd5 Qxd5 3. Nc3 Qa5 4. b4!?

[Kép: 2ijs195.jpg]

4.- Qxb4 5. Rb1 Qd6 (ez itt a legjobb sötétnek.)

Ez után világos válasza Nf3, d4, Bc4, 0-0 és += /= az állás. Re1 Rb3, Ba3 ilyenek is előfordulhatnak.

Sok partit nyertem 4. b4-ből. Szerintem játszható, csak érezni kell a sakkot.
Szerintem gépi elemzéssel elég jól fel lehet készülni ebből, én szeretem a cseljátékokat, így az Evans csel is a kedvencem közé tartozik, és elég jó.
Nincs megdöntése sötéttel. Nem is lesz.. Gép mindig hoz újabb lépéseket, mindig erősíti világos játékát. Így van ez a Skandináv védelemben is.

Világos félig nyílt b vonalat kap, gyors tisztjátékkal ellensúlyozza azt az egy gyalogelőnyt. Játszható és elég meglepő aki nem tudja mi a jó védekezés sötéttel.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában:
1 Vendég