Szén József
#1
Egészen addig nem hallottam róla, amíg nem botlottam bele az 1851-es londoni torna adatlapjába unaloműzés közben. El is árultam magam, hogy nem vagyok otthon magyar sakktörténetben, az nekem Breyerrel és Maróczyval kezdődött.

A wikipedia lapja szerint Szén József alapította meg 1839-ben a Pesti Sakk-kört. Az 1836-os La Bourdonnais elleni párosmeccse, amit +13-12=0 arányban nyert meg, annyi kiegészítést igényel, hogy a magyar Philidornak becézett hazánk fiának minden partiban lépéselőnye és egy gyalogelőnye volt.

A kezdőállás, amikor is világos (Szén) van lépésen:

FEN

Londonban a korábban említett tornán viszont már Adolf Anderssent is sikerült legyőznie, nem is egyszer, bár végül a párharcot elveszítette +2-4=0-ra és így az egyenes kiesésrendszerű tornán hamar a vigaszágra kényszerült, ahonnan az elérhető legjobb helyezés az ötödik volt a számára, amit végül meg is szerzett. [A tornán vívott játszmái]

A chesscafe.com oldalon kétrészes írás található Szén pályájáról:

Válaszol
#2
A Pesti Sakk-kör kihívta Párizst egy levelezési mérkőzésre, ahol Szén és társai 2-0-ra legyőzték a franciákat kacsintás