Szicíliai - Morra Csel, vállalkozó szellemű embert keresek :-)
Sziasztok!

Nagyon megtetszett a Szicíliai védelem Morra-csel nevezetű változata, mely a következő:
1.e4 c5 2. d4 cxd4 3. c3 dxc3 4. Hxc3

FEN

Keresnék olyan embert/embereket akik 1800-2400 Élő pont között vannak és szívesen kigyakorolnák velem ezt a megnyitást!

Alapvetően világossal játszanám értelemszerűen, de nem okoz problémát, ha mindkét színnel kellene játszani is a változatokat.

Egyelőre ennyi, a részleteket megbeszéljük, ha lesz pár vállalkozó szellemű ember! :-)

Köszönöm mindenkinek!

Üdvözlettel : whitefang
Válaszol
Én csak néhány 3300 Élő pontost tudok ajánlani: Komodo 9, Stockfish 6, Houdini 4 vigyorgás
Továbbá a Fritz Powerbook, és a Chessbase Mega Database 2015-öt kacsintás
Ezeknél jobb elemzőtársat nem találsz! mosolygás
Szerintem ezt a nyitást felesleges elemezni, inkább improvizálva izgalmas, nem egy tilitolis változat.
Válaszol
Hello!

Először is nagyon szépen köszönöm a hozzászólásodat!

Pár gondolatom lenne a hozzászólásodhoz, viszont nem csak személy
szerint neked, hanem esetleg aki hasonló választ akarna adni majd.

Szóval:
1. A számítógépek /mármint a programok/ nagyon jó találmányok, de velük "edzeni", felkészülni nagy butaság.
Legalábbis amíg nem vagy FIDE élő 2700 körül...:-P De gyanítom azok az emberek már nem itt kérdeznek :-)
A számítógép teljesen máshogy játszik, mint egy valós ember, nem úgy gondolkodik, nem olyanokat lép, mint egy ember. Hiába játszok ezer partit is a gép ellen, ugyanazt a "butaságot" lépi, mert kiszámolta 30-ig előre, hogy neki jó lesz...de ilyet egy ember nem tud, eszébe sem jut, ő az aktuális szituáció alapján ítél és nekem pont arra lenne szükség a felkészülésnél. Hogy majd egy "komoly" partiban miket léphet az ellenfelem, milyen terveket találhat. Mert nem gépek ellen tervezek versenyezni :-)
A gép meg lép egy "csúnyát", mert tudja 25-tel később, hogy ő egy gyalog előnyben lesz és persze a gép onnan meg is nyeri...
De a való életben ez nem így megy...
Magyarán haszontalanul tölteném az időmet, mert olyan lépéseket elemeznék, amelyek nem fognak élő partiban előfordulni...

2. Az adatbázisok persze nagyon jó találmányok, isteni csoda...én is használom őket :-)
De a felkészülés csak egy része, hogy Más emberek partijait nézegetem...az még nem ad tapasztalatot abban, hogy ha én játszok élő játékos ellen, akkor hogy találom fel majd magamat az adott pozícióban...

3. Hááát...2200-as FIDE Élő körül már nem lehet csak improvizálni :-D :-D :-D Mert akkor megesznek reggelire :-) Szóval kell elemezni is :-P
És nem kell aggódni, mert később így is lesz lehetősége az embernek improvizálni :-P

Mindenesetre köszönöm a válaszod!

Továbbra is várom a jelentkezőket! :-)

Szép napot!

(2015-09-04, 10:00:08)XBOARD Írta: Én csak néhány 3300 Élő pontost tudok ajánlani: Komodo 9, Stockfish 6, Houdini 4 vigyorgás
Továbbá a Fritz Powerbook, és a Chessbase Mega Database 2015-öt kacsintás
Ezeknél jobb elemzőtársat nem találsz! mosolygás
Szerintem ezt a nyitást felesleges elemezni, inkább improvizálva izgalmas, nem egy tilitolis változat.
Válaszol
Már meg ne haragudjál, de akkora hülyeséget írtál, hogy szerintem a te élőd még az ezret se éri el! röhögés

Itt tényleges pozíciókról van szó, amik nem eltűnnek vagy keletkeznek, hanem ott vannak, csak vagy megtalálod vagy nem, és elsősorban nem úgy kell programmal elemezni, hogy helyetted gondolkodjon, hanem van egy elképzelésed és azt megmutatja neked, hogy mennyire jó.
De te totál elvonatkozol ettől az egésztől!
Te tényleg azt hiszed, hogy vannak külön lépéskombinációk élőpont szerinti szintekre lebontva? ? ? ?
Tehát szerinted ha egy haveroddal elemzel, aki 2200 körüli, akkor csak olyan lépéseket gondoltok ki, amik feltehetőleg előfordulnak abban az élő kategóriában, és semmi esélye nem áll fent egy program által javasolt lépésnek? ? ? ? ? ? ? ? ?
Ekkora logikai bakit egy 10 éves gyerek nem tudna elkövetni!!!! vigyorgás
Én már sokszor láttam veterán 2200-asokat elemezni, és gyakran elég nagy hülyeségeket találnak ki, néha alaptanulmányokat sem ismernek.
Az improvizálást, meg úgy állítod be, mintha a sakk csak az előre betanult lépésekről szólna, pedig aki ilyen naiv tévhitben lebeg, abból csak egy dilettáns amatőr marad örökre.
Ha nem tudsz önállóan előre kiszámolni lépéseket akkor te egy lúzer vagy, már ne is haragudj! keserűség
És mi van, ha az ellenfeled elemez progival, te meg a haveroddal amatőr szintű változatokat próbálgattok? ? ? Nyilván lazán ledarál titeket!
Szerintem ébredj fel ebből az anticivilizációs arroganciából, mert egyrészt semmilyen formában nem értesz a programokhoz, továbbá te elhatároztad, hogy konzerválod magad a meglévő élőpontod magasságába!
Vannak, akik szeretnének komoly szintet is elérni, és NEEEEM....NEM CSAK PROGIVAL, HANEM IMPROVIZÁLVA IS!
A sértő és idegesítő válaszod helyett egy rövid elutasítás is elég lett volna. keserűség
Válaszol
Kedves XBOARD!

Először is nem sértésnek szántam a válaszom és reméltem a megfogalmazásomból sem ez jött le...ellentéteben viszont a te válaszoddal, azonban ehhez szíved jogod.
Csak a látásmódomat szerettem volna leírni, ahogy közöltem is az elején.

Mivel más aki olvasta/olvasni fogja talán megérti, hogy mire akartam célozni, így sok időt nem töltenék a dolgok újra leírásával, viszont még egy próbát teszek a kedvedért, hogy egy kicsit máshogy is leírjam, hátha így érthetőbb lesz.
És attól, hogy még érthető, nem azt jelenti, hogy el is fogod fogadni, de az attól még rendben van. Mindenki máshogy látja a dolgokat. Lehet tisztelni a másik véleményét még akkor is, ha nem értünk vele egyet.

Igen, a kérdésedre a válasz. Hatalmas (!) különbségek vannak, hogy különböző élő pontú /erősségű/ emberek milyen lépéseket találnak ki és milyen terv szerint játszanak.
Talán a lépés nem is a leglényegesebb, mivel az ember ahogy fejlődik a sakkban, úgy kezd el továbblátni egy lépésen és "előre" tekinteni.
Magyarán, hacsak nem nagyon konkrét választ kell adni /általában megnyitásban ilyen nincs/, akkor egy lépéshez mindig tartozik TERV is, ami az igazán lényeges, nem pedig maga a lépés.
És igen, borzasztóan nagy különbségek vannak a között, hogy egy 1800-as, 2300-as, 2700-as ember milyen terveket talál.
Volt szerencsém szinte az egész skálát bemozogni és játszottam már a teljesen kezdőtől a 2300, 2400, 2600 és 2700+ os emberrel is és totál ledöbbentő volt, hogy mennyire máshogy Gondolkoznak az emberek és értékelik az állást, ahogy haladunk "felfelé"...értve ezt mindenféle konkrét változatszámítás nélkül.

És itt jön a "bibi", ugyanis a gép maga Mr. változatszámító kalkulátor.
Ha ezt valaki már meglátja, akkor utána nem lehet nehéz belátni azt sem, hogy miért problémás az "erős" sakkprogramokkal elemezni...
Azért, mert ő olyan "terv" szerint lépi meg azt a lépését, ami egy 30 lépéssel előreelemzett álláson múlik. Mivel ezt egy Átlagsakkozó NEM tudja megcsinálni egy partiban, így maga a lépés ott lesz, azonban semmit nem érsz vele, mert maga a "terv" üres...
Magyarán pont egy olyan lépést utánzol le, amihez egyszerűen nincsen játékerőd még...nem működőképes.

És ha itt tartunk, talán ezt lehet nevezni az improvizálás meglövésének, mert az ember tényleg csak lépést másol, a terv rész teljesen elveszik /kivéve aki tud 2millió pozíciót elemezni másodpercenként...:-) az nyugodtan másolhatja a gépet, neki működni fog :-D / , ugyanis a gép ereje a változatszámítás képességén van.

Valamint elnézést, nem tudom miből érthetted azt, hogy
"Az improvizálást, meg úgy állítod be, mintha a sakk csak az előre betanult lépésekről szólna"
ugyanis ilyet soha nem írtam...
Amikor azt írom felkészülés, az nálam nem azt jelenti, hogy betanulod a lépéseket...pont, hogy az menne magamtól is.
Bár a felkészülés szó sok mindent takar, jelen esetben arra értettem, hogy különböző partnerekkel különböző állásTÍPUSOKAT gyakorol be az ember, hogy "otthonosabban" mozogjon bennük. És ez valójában pont hogy erősíti az improvizálási képességet, idővel az ember ráérez, hogy "mi van az állásban"...

"És mi van, ha az ellenfeled elemez progival, te meg a haveroddal amatőr szintű változatokat próbálgattok? ? ? Nyilván lazán ledarál titeket!"

Gondolom mostanra már világos, hogy ez nem így van...csak akkor lenne így, ha ott lenne mellette a számítógép parti közben is, dehát az ugye nincs...
Mikor meglépte azokat, amikre emlékszik a gép lépéseiből, rájönne, hogy neki "most" kezdődik a parti, mert fogalma sincs, hogy merre hogy induljon el belőle...
Nekünk pedig remélhetőleg már a jó felkészülés miatt elég sok tapasztalatunk lenne az adott álláskarakterisztikában.

Valamint még egy dolog...bár az amatőrök nagyon felértékelik a számítógép "erejét", a valóság az, hogy ez ennyire nem egyértelmű azért...
Ha hallgatsz élő elemzéseket Kramnik, Aronian, Carlsen,
stb...akkor gyakran elmondják MÉG ŐK is /pedig 2800+ !!/, hogy a gép azt írja ki, hogy az állás egyenlő, viszont emberi nézőpontból nagyon kényelmetlen vagy éppen totál vesztett az állásuk...vagy a másik oldal ugye, hogy totál nyerve vannak, csak idő kérdése. És ahogy persze haladnak előre a gép is majd változtatja a véleményét.
És már nem egy olyat is láttam élőközvetítésnél, hogy a gép első 5 lépésében benne sem volt a bizonyos lépés, amit lépett a nagymester, de miután meglépte a gép rögtön változtatta a véleményét...
És még lehetne sorolni számtalan példát...
Szóval a számítógépek állásértékelése még hagy némi kívánnivalót maga után...természetesen a számítási képessége verhetetlen, ember nem tud annyi változatot átszámolni, ehhez kétség nem fér.

És végszónak pedig akkor elmondhatom, hogy nagyon szívesen "vitázok" /eszmecsere, különböző nézőpontok összehozása/.
Ezt viszont csak kulturált formában teszem.
Legutóbbi válaszod hangvétele viszont nem ebbe a kategóriába esik. Ha úgy döntesz, hogy emberi módon kommunikálnál legközelebb, akkor tényleg Szívesen várom a válaszod, ha viszont nem, akkor is írhatsz persze - hisz' nem én vagyok az admin, hogy ezt megtilthassam- , de akkor továbbá nem kívánok rá majd válaszolni.

Így vagy úgy, köszönöm a hozzászólásaid és további szép napot!

white fang

(2015-09-07, 22:40:36)XBOARD Írta: Már meg ne haragudjál, de akkora hülyeséget írtál, hogy szerintem a te élőd még az ezret se éri el! röhögés

Itt tényleges pozíciókról van szó, amik nem eltűnnek vagy keletkeznek, hanem ott vannak, csak vagy megtalálod vagy nem, és elsősorban nem úgy kell programmal elemezni, hogy helyetted gondolkodjon, hanem van egy elképzelésed és azt megmutatja neked, hogy mennyire jó.
De te totál elvonatkozol ettől az egésztől!
Te tényleg azt hiszed, hogy vannak külön lépéskombinációk élőpont szerinti szintekre lebontva? ? ? ?
Tehát szerinted ha egy haveroddal elemzel, aki 2200 körüli, akkor csak olyan lépéseket gondoltok ki, amik feltehetőleg előfordulnak abban az élő kategóriában, és semmi esélye nem áll fent egy program által javasolt lépésnek? ? ? ? ? ? ? ? ?
Ekkora logikai bakit egy 10 éves gyerek nem tudna elkövetni!!!! vigyorgás
Én már sokszor láttam veterán 2200-asokat elemezni, és gyakran elég nagy hülyeségeket találnak ki, néha alaptanulmányokat sem ismernek.
Az improvizálást, meg úgy állítod be, mintha a sakk csak az előre betanult lépésekről szólna, pedig aki ilyen naiv tévhitben lebeg, abból csak egy dilettáns amatőr marad örökre.
Ha nem tudsz önállóan előre kiszámolni lépéseket akkor te egy lúzer vagy, már ne is haragudj! keserűség
És mi van, ha az ellenfeled elemez progival, te meg a haveroddal amatőr szintű változatokat próbálgattok? ? ? Nyilván lazán ledarál titeket!
Szerintem ébredj fel ebből az anticivilizációs arroganciából, mert egyrészt semmilyen formában nem értesz a programokhoz, továbbá te elhatároztad, hogy konzerválod magad a meglévő élőpontod magasságába!
Vannak, akik szeretnének komoly szintet is elérni, és NEEEEM....NEM CSAK PROGIVAL, HANEM IMPROVIZÁLVA IS!
A sértő és idegesítő válaszod helyett egy rövid elutasítás is elég lett volna. keserűség
Válaszol
Pedig a megfogalmazásod meg a sok szmájli használata elég gyerekesnek és szarkasztikusnak tűnt!
Az élőpont különbségek nem egyenesen arányosak, nincs köztük egyértelmű határvonal, továbbá, az, hogy miben és hogyan tér el a „””””gondolkodásmódjuk””””, az ennél sokkal bonyolultabb.
Nem véletlenül tettem hozzá ennyi idézőjelet.
Itt nem csak egyszerű előrelátásról van szó, meg mélyszámolásokról, itt olyan tényezőkről, amik a tudomány számára láthatatlanok.
Ahogy az emberi elme az univerzum legnagyobb rejtélye, úgy az is, hogy amíg egyik játékosnak hosszasan kell számolni, hogy nagynehezen megtalálja a jó lépést, addig más azonnal meglátja.
És tudományos nyelven nem lehet azt mondani rá, hogy csak azért mert az tehetséges.
Nem mindegy az sem, hogy ki kivel játszik.
A legegyszerűbb példa is az, hogy 3 játékos körbeverheti egymást, ami elsőre logikátlannak tűnhet, pedig van ilyen.
És személyes egyértelmű megfigyelésem, hogy gyakran két játékos egészen másképp játszik egymással, mint például veled.
Tehát azt veszed észre, hogy kettőjük partija elég gyenge, ellened viszont sokkal erősebben játszanak, de van ugyanez fordítva is, néha úgy érzed, mintha az ellenfeled tudása szállna át rád, és meglepődsz magadon milyen jó lépéseket húzol.
Idézem tőled:
„Volt szerencsém szinte az egész skálát bemozogni és játszottam már a teljesen kezdőtől a 2300, 2400, 2600 és 2700+ os emberrel is”
Érdekelne, hogy hol játszottál 2700 feletti játékossal is, mert jelenleg egyetlen olyan magyar sakkozó van, a többi sem szokott csak úgy leülni bárkivel.
A programról:
Én elhatárolnám az ellenük való éles partit az elemzőmódtól.
Az elemző módban ugyanis kiválaszthatod hány szálon fusson a változatszámítása.
Ha pl 10-re állítod, akkor nemcsak a legjobb felvetett lépéseket, de lehet, hogy még a rosszakat is mutatni fogja, és eldöntheted (ha tudod), hogy szerinted melyik lépés milyen élőpont kategória.
Érdemes a legerősebb variációkat tanulmányozni először, mert az éles partiban az ellenfélnek lehetnek a tervénél sokkal jobb lépései is.
Hidd el, az erős ellenfelek nem mindig szisztematikusan játszanak, hanem megérzésszerűen.
Nálad sokkal hiányosabb és lyukacsosabb elméleti tudással rendelkezők is húzhatnak mesteri lépéseket, csupán mert számolás nélkül előre látták.
Ez bizonyított tény, világbajnokok is vallották már be ilyent: Tal nyilatkozta egyszer, hogy a nyerő kombinatív lépést nem tudta kiszámolni, csak késztetést érzett rá, Aljehin is mondta már nyerő kombinációjára, hogy nem látta át, csak érezte, Kaszparov is ismert el hasonlót.
Ugyanez a tényező alacsonyabb szinteken is fennáll.
Az emberi sakktudás nagyon relatív, rengeteg tényező befolyásolja, és a legtöbb még megmagyarázhatatlan.
Jómagam például nem igen értek a végjátékokhoz, csak néhány alapelvet tudok róla, de nem is szeretem, én középjátékra való nyerésre törekszem és minél bonyolultabb állásból ha lehet. Egy gyalogelőnnyel nem szoktam tudni nyerni, néha könnyűtiszt előnnyel sem, mert nincs meg hozzájuk a kellő !!!szerencsefaktorom!!! Volt már, hogy nálam nem erősebb, de ugyanakkor kevésbé szenvedélyes fiatal játékos egyértelműen gyengébb pozícióba került, nem sok ideje ment le, és nem is foglalkozott a lépésekkel, szinte azonnal húzta őket, és amikor gondolkodtam addig ő nézelődött. Már teljesen beszorítottam, enyém volt a tábla, erre egy rossz lépés miatt lenyerte egy centrumgyalogomat, onnantól kezdve mint egy gép úgy használta ki az előnyét. Ugyanez az eset volt már fordítva is. Egy nála sokkal erősebb és rutinosabb veterán ellen szereztem egy gyalogelőnyt egy szokatlan állásból, utána hamar vezércsere történt. Nos, egy gyalogelőny vezér nélkül semmi garanciát nem nyújthat, mégis onnantól kezdve szárnyaltak a lépéseim, egész végig úgy használtam ki az előnyt, mintha ismerném a legtöbb gyalogszerkezetre vonatkozó tanulmányt. Az volt az érzésem, mintha jobban játszanék a szokványos szintemnél. Én a kombinatív győzelmeket szeretem, és általában arra törekszem, a végjátékot meg semleges helyzetben igyekszem kerülni és elhalasztani.
Ezzel is csak azt próbálom bizonyítani, hogy ez mennyire nem olyan egyértelmű, mint ahogy leírtad.
Gyakran emlegettem már, de most ismét elő kell vennem, amikor Alexandra Kosztyenyuk 2500-as élőjével egy snell bajnokságon ledarálta a top 5 2700-ast. Miért? Mert nem voltak hozzászokva ahhoz a hevesebb szinthez, mint amilyen az ő nyugodtabb, megalkuvóbb szintjük. Leginkább Aronjan fején volt látható először a magabiztosság, a parti végén viszont sértődve hagyta ott az asztalt.
Nem szeretem az olyan hozzáállást, amikor egy profi sakkozó teljesen elhatárolja magát a nagymesteri és a program szintjétől is, és mintegy beletörődve elkönyveli, hogy csak 2200-as szintet tud, és nem is érdemes foglalkozni annál magasabbal. Nem értem, hogy az ilyen hozzáállás hogy vezethet bármilyen sikerhez is, ha nem teszed sokkal magasabbra a mércét.
Nekem nagyon nem mindegy, hogy milyen sakkpartnerrel elemzek. Engem nem érdekel az ő szintje, persze ne legyen amatőr, de mégis nagyon személyiségfüggő nálam, hogy kit tudok komolyan venni.
A legtöbb hasznát azoknak az elemzéseknek vettem, amikor egyedül vezettem fel magamnak a változatokat, utána „kérdeztem meg” a programot, hogy azok mennyire jók.
Az utóbbi válaszod már sokkal normálisabb volt az elsőnél, így én is erre törekedtem.

Béke! nagyszerű
Válaszol
Köszönöm a normális hangvételű válaszod!
Ebben az esetben szívesen folytatom az eszmecserét, valamint ebben a leveledben már sok olyan dolog volt, amivel magam is egyetértek :-)

Nézzük sorjában akkor

Idézet:Az élőpont különbségek nem egyenesen arányosak, nincs köztük egyértelmű határvonal, továbbá, az, hogy miben és hogyan tér el a „””””gondolkodásmódjuk””””, az ennél sokkal bonyolultabb.

Természetesen, ez ennél sokkal bonyolultabb, ezzel én is egyetértek...:-)

Idézet:A legegyszerűbb példa is az, hogy 3 játékos körbeverheti egymást, ami elsőre logikátlannak tűnhet, pedig van ilyen.
És személyes egyértelmű megfigyelésem, hogy gyakran két játékos egészen másképp játszik egymással, mint például veled.
...

Ezzel is teljesen egyet tudok érteni...igen, én mindig jókat mosolygok ezeken. Hihetetlen, de igaz...vannak olyan játékosok, akik pont olyan stílusban játszanak, ami nekem pont nem bejövős.
De akár úgy is meg lehet fogalmazni, hogy bizonyos álláskarakterisztikákban erősebben játszok, mint másokban. A legtöbb játékos ilyen amúgy, kevés az "univerzális" játékos...kivéve persze már 2800 körül...ott már mindenkinek egyaránt erősnek kell lenni zárt állásban, nyílt taktikai állásban, végjátékban, középjátékban, számolásban, stb...

Idézet:Érdekelne, hogy hol játszottál 2700 feletti játékossal is, mert jelenleg egyetlen olyan magyar sakkozó van, a többi sem szokott csak úgy leülni bárkivel.

Angliában volt szerencsém Mickey Adams-el elemezni és játszani jó párat, valamint Luke McShane-nel is. Bár Luke 2670 körül van, volt 2700 fölött is, ha jól hiszem. De inkább 2650+os játékosnak minősül azért...ettől függetlenül egy nagyszerű személyiség és egy brutális kalkulátor az ember :-)
Játszottam és elemeztem több német, illetve orosz 2500-2600+ nagymesterrel is.
Érdekes módon a hazai embereket nem nagyon ismerem...
Talán azért, mert MO-n a sakk sajnos közösségi szinten katasztrófa, valamint nincs úgy támogatva, mint külföldön...
Azt nem tudom, hogy mennyire lehet odamenni a magyar nagymesterekhez és játszani/elemezni velük vagy mennyire hajtanak el, külföldön ez nem így van!!

Idézet:Hidd el, az erős ellenfelek nem mindig szisztematikusan játszanak, hanem megérzésszerűen.
Nálad sokkal hiányosabb és lyukacsosabb elméleti tudással rendelkezők is húzhatnak mesteri lépéseket, csupán mert számolás nélkül előre látták.
Ez bizonyított tény, világbajnokok is vallották már be ilyent
...

Pontosan! Az egész bekezdéseddel egyetértek, bár meglátásom szerint ez pont az én nézőpontomat igyekszik igazolni :-)
A legtöbben érzésre játszanak és számolnak hozzá. DE a gép NEM játszik érzésre. Magyarán csak olyat lép meg, amit ki is tudott számolni.
Mivel te is sok példát írtál, így én is írhatok olyat, hogy szinte minden sakkozó szembesült már azzal, hogy egy lépés előtt állt és "érezte", hogy az jó lesz, viszont nem bírta kiszámolni, hogy valóban helyes-e.
Ebben az esetben két lehetőség van:
a, bevállalós és meglépi az adott lépést és lesz valami
b, nem lépi meg, mivel nem tudja "biztosra" kiszámolni és nem akarja ezért elveszíteni a partit, inkább húz egy "nyugisabbat"

Mindekettő álláspontra van pro meg kontra is. Mindenki válaszotta már a,-t és gyanítom mindkét eset is volt már minden tapasztalt sakkozóval. Az is, hogy bejött a "blöff", mert tényleg jó volt a dolog és kirajzolódott az út menetközben. Vagy pedig az, hogy sajnos mégis ki kellett volna számolni az adott változatot vagy mást lépni, ugyanis nem volt jó a változat, kockáztatott és vesztett az ember...

És akkor itt jön még egy fontos dolog: SZámtalanszor volt már az mindenkivel, hogy otthon géppel elemezte a meccset és látta, hogy a partit meg lehetett volna menteni /ha épp védekezett/ csak nem látta meg a lépést/védelmet. Fordítottja szintén: a támadásod sikeres volt, de amint bevitted a gépbe, láttad, hogy simán veszít, mert a gép kivédekezi.

Összességében pedig arra lyukadunk ki, hogy a gép NEM érzésre játszik, hanem számításra. Így ha ő nem tud kiszámítani valamit, nem is lépi meg és PONT EMIATT egy ember nem olyat fog lépni mint egy gép -> géppel játszani/elemezni nem mindig a leghasznosabb dolog.
És másodjára pedig az előző példából szintén kiderül, hogy vezethetsz egy nagyszerű támadást az ellenfél ellen, amit nagyon NAGYON nehéz kivédekezni - gépi precizitás kellene hozzá -, de mivel a gép alapján elemzel/játszol, Ő meg se lépné azt, hisz' már látja, hogy a támadás kudarcra van ítélve..de a Valóságban Ember ellen az egy 10/9-szer sikeres támadás tud lenni...
És így előbb-utóbb leszoksz az ilyen lépések-tervek meglátásról...hisz' a gép ilyeneket fel sem ajánl!!
Mivel mostanra már mindenkinek van számítógépe az emberek végigelemezték a régi sakk könyveket, sakk analíziseket a régi időkből. Kiderült, hogy rengeteg benne a "hiba". Mégis akik azokon a könyveken nevelkedtek rendkívüli taktikai és stratégiai érzéket fejlesztettek ki. Ha géppel elemezték volna a dolgot, már bele sem kezdenek az adott lépésbe, hisz' a gép 10es listáján sincs benne az adott lépés, mert olyan rossz, de ember legyen a talpán aki azt egy élő partiban is bizonyítani tudja, hogy miért is rossz...olyan erős a támadás...
Megint egy példa, hogy az ember a saját erejét/játékát torzítja el a számítógéppel végzett ilyesfajta munka miatt...
Nem véletlen, hogy Vladimir Kramnik többször kijelentette, hogy az emberek NE dolgozzanak ilyen téren géppel, csak arra használják a szg-et, hogy átfussák az elemzést nem-e vétettek valami grandiózus egy lépéses elvétést, mert az bárkivel megeshet és erre jó a gép.

Idézet:Az emberi sakktudás nagyon relatív, rengeteg tényező befolyásolja, és a legtöbb még megmagyarázhatatlan.
Jómagam például nem igen értek a végjátékokhoz

Ezzel az egésszel teljesen egyetértek...ahogy írtam fenntebb is, maga a "sakkerő" nehezen megítélhető dolog, kevés ember van, aki a sakk minden "részében" ugyanazt az erőt képviseli.
Bár ilyen nincs kitalálva, simán ki lehetne találni olyan rendszert is, ami letudja mérni a különböző játékrészek erejét.
Pl.: megnyitás 2000 , középjáték 2200 , végjáték 1600 ... stb...
És ezért tudnak lenni azok a meglepetések, amiket te is írtál...

Idézet:Gyakran emlegettem már, de most ismét elő kell vennem, amikor Alexandra Kosztyenyuk 2500-as élőjével egy snell bajnokságon ledarálta a top 5 2700-ast. Miért? Mert nem voltak hozzászokva ahhoz a hevesebb szinthez, mint amilyen az ő nyugodtabb, megalkuvóbb szintjük. Leginkább Aronjan fején volt látható először a magabiztosság, a parti végén viszont sértődve hagyta ott az asztalt.

Ezzel viszont abszolút nem értek egyet és szerintem más képzett sakkózónak sem kellene.
A snell az snell...soha senki nem hasonlította még a klasszikus, hosszú partikhoz.
Csak az egyértelműség kedvéért angolban ez Bullet, Blitz, Rapid, Classical néven futnak, nem tudom magyarul ez, hogy van hivatalosan.

Az embernek teljesen más ereje tud lenni gyors és hosszú partiban.
Például az emlegetett Levon Aronian, a világ egyik legjobb játékosa, viszont mindig is elismerte, hogy gyors partiban messze alulmarad, sose kedvelte. 3+0, 3+2-t nem is szokott játszani, legutóbb azt mondta, hogy 4+2-t próbálja szokni, de az is nagyon gyors még neki...
Nála teljesen "normális", ha egy 2300 is megveri, ha jó gyorspartikban.
Viszont rapidban /25-30perc/ már sokkal sokkal erősebb Lev, mondhatni nagyon erős.
És minél hosszabb a parti ő annál kreatívabb és annál erősebb lesz..

Szóval Aroniant nem nagy dicsőség "snellben" megverni, Nakamurát már annál inkább...:-) Azt már jobban megnéztem volna :-)

Egy szó, mint száz, ezek "külön" sakkok nem lehet összehasonlítani, a gyors és a klasszikus játszmák sakkerejét.

Idézet:Nem szeretem az olyan hozzáállást, amikor egy profi sakkozó teljesen elhatárolja magát a nagymesteri és a program szintjétől is, és mintegy beletörődve elkönyveli, hogy csak 2200-as szintet tud, és nem is érdemes foglalkozni annál magasabbal. Nem értem, hogy az ilyen hozzáállás hogy vezethet bármilyen sikerhez is, ha nem teszed sokkal magasabbra a mércét.

Ezt nem tudom, hogy általánosságban írtad-e vagy kifejezetten rám céloztál.
Először is más részéről nem ítélem el, ha valaki egy adott szinten van és nem kíván továbblépni és csak a szórakozás számára a cél, a játék élvezete.
Teljesen korrekt szerintem.
Ha valaki nem élvezi a játékot, akkor a fejlődés is teljesen haszontalan és értelmét veszti...

Magam részéről pedig soha nem írtam olyat, hogy szeretnék megrekedni 2200as szinten, csupán azt, hogy a fejlődést nem engine-ek segítségével látom, hanem élő játékosokkal való munkával.
A cél nem változott, csak az eszközt választottam meg.
Ez meg mindenkinek egyéni döntése. Régen számítógép sem volt, ahhoz képest elég magas szinteket elértek az emberek :-) Szóval anélkül is lehet :-)
Ez nem azt jelentené, hogy kőkorszaki vagyok és nem használok gépet, mert magam is használok, de nem mindegy, hogy Hogyan és Mire.

És akkor vissza is kanyarodtunk az eredeti témanyitásra, hogy élő embereket keresek, hogy ki tudjak gyakorolni bizonyos megnyitásokat, állásokat, kreatív ötleteket összehozni, stb stb...hogy fejlődhessek :-) és hogy élvezzem a játékot :-)

Köszönöm a kimerítő levelezésünket és további szép napot!
Válaszol
Azt pont nekem nem kell mondanod, hogy mi a különbség a snell és a hosszúrapid + klasszikus között! vigyorgás
Nekem már ég és föld a különbség egy 15 és egy 20 perces parti között is.
Pár veteránt is alig tudtam erről meggyőzni, hogy pont az a plusz 5 perc nekem a győzelem kulcsa, hogy akár a sok számolás után az utolsó percekben húzzam be a győzelmi lépést.
20 percnél kevesebb parti alapból nem is érdekel már, képtelenség akár egy kombinációt is beleerőltetni, és ez nekem elveszi a szépségét.
A villámpartikról nem is beszélve, ahol gyakran csak az erősnek látszó gyenge lépések dominálnak.
De az viszont szerény véleményem, hogy a top 20 elszokhat a 2500-2600-as szintektől és néha nehezebben boldogulnak velük, mint amikor ők is azok voltak, mert azon a szinten még nem pénzért játszanak, hanem inkább csak a győzelemért.
Én a 2600-as szintet tartom a legerősebbnek, pont ebből kifolyólag.
Válaszol
(2015-09-03, 20:53:24)white fang Írta: Sziasztok!

Nagyon megtetszett a Szicíliai védelem Morra-csel nevezetű változata, mely a következő:
1.e4 c5 2. d4 cxd4 3. c3 dxc3 4. Hxc3

FEN

Keresnék olyan embert/embereket akik 1800-2400 Élő pont között vannak és szívesen kigyakorolnák velem ezt a megnyitást!
Alapvetően világossal játszanám értelemszerűen, de nem okoz problémát, ha mindkét színnel kellene játszani is a változatokat.
Egyelőre ennyi, a részleteket megbeszéljük, ha lesz pár vállalkozó szellemű ember! :-)

Köszönöm mindenkinek!

Üdvözlettel : whitefang

Üdv!

Ezt a megnyitást sokszor játszottam, inkább több sikerrel. Lényegében szinte majdnem mindenre jön világos válasza: Bc4, Nf3, 0-0, Qe2, Rac1, Rfd1. Innen kezdi a játszmát. Sötét gyenge d6 gyalogjára lehet játszani, persze sötét visszaadja azt ha van esze, Be6 utáni változatban. Világossal van a Rd2! lépés is, d6 gyalog célba vehető. Sötéttel a Qc7, Ng4-es vari jó, világos sok esetben megszívhatja h3-mmal, amire Nd4 jön, majd h3-on matt vagy vezérvesztés. Mély lépések vannak, tuti lehet javítani a megnyitást. Én mindig azt mondom, hogy a gyorsabb tisztjáték, gyorsabb fejlődés és kevesebb figurákkal még mindig jobb mint több figurákkal a táblán szorult helyzetben, fejletlenül lépegetni, noha ha egyáltalán tudunk lépni a sok útban álló saját figuránkkal. Sötéttel van a Qe8, Qg6-os rendszer is a világos e5 fenyegetése ellen. Hétvégén ha lesz időm, írok pár varit, hogy én mire mit látok jónak. Világossal tuti gyorsan kell játszani, a sok tisztjei kifejlettsége miatt támadásba kell lendülni, máskülönben dönt az anyagi hátrány sötéttel ha leegyszerűsödik az állás. Van pár versenypartim is, majd közzéteszem, hogy én hogyan vezettem a játékot tovább. Sötéttel van a Bc5-ös vari is, Nge7, Ng6-os, szóval van jó pár vari amit nem árt tudni ha fehérrel játszunk.
Üdv: rybkachess
Válaszol
Hát akkor tudod miről van szó :-)
Bizony, ez már csak ilyen...az a fránya 5 perc is mennyit számít...

Amúgy szerintem az 5 perces partik nagyon jók, főleg amikor a profik játszák...azért szeretem /és ők is elmondásuk szerint/, mert ilyenkor mindent "megengednek" maguknak...:-) És olyan megnyitásokat is játszanak /pl királycsel/ amiket amúgy nem tudnának és olyan áldozatokat is játszanak, ami biztos nem jó hosszúpartiban, rövidben viszont izgalmas, mert 5 perc alatt nem lehet olyan könnyen megtalálni a védekezést...
Szóval jó szórakozás tud lenni, még ha a "minőség" nem is jó, ha az ember aztán géppel visszanézi...

Most megy egyébként a VB, itt a legnagyobbak is játszanak jóval gyengébekkel, majd meglátjuk, hogy hogy boldogulnak ellenük :-)

Meg lehet az a baj is, hogy lebecsülik őket...Vlad Kramnik be is vallotta, hogy ő sokszor le szokta becsülni a gyengébb élőseket és nem úgy ül oda, nem veszi annyira komolyan magát és szoktak lenni meglepetések :-)
Mert mondta, ha már egy Caruana ellen ül le, akkor már sokkal jobban figyel :-D

(2015-09-09, 21:34:30)XBOARD Írta: Azt pont nekem nem kell mondanod, hogy mi a különbség a snell és a hosszúrapid + klasszikus között! vigyorgás
Nekem már ég és föld a különbség egy 15 és egy 20 perces parti között is.
Pár veteránt is alig tudtam erről meggyőzni, hogy pont az a plusz 5 perc nekem a győzelem kulcsa, hogy akár a sok számolás után az utolsó percekben húzzam be a győzelmi lépést.
20 percnél kevesebb parti alapból nem is érdekel már, képtelenség akár egy kombinációt is beleerőltetni, és ez nekem elveszi a szépségét.
A villámpartikról nem is beszélve, ahol gyakran csak az erősnek látszó gyenge lépések dominálnak.
De az viszont szerény véleményem, hogy a top 20 elszokhat a 2500-2600-as szintektől és néha nehezebben boldogulnak velük, mint amikor ők is azok voltak, mert azon a szinten még nem pénzért játszanak, hanem inkább csak a győzelemért.
Én a 2600-as szintet tartom a legerősebbnek, pont ebből kifolyólag.

Hello rybkachess!

Köszönöm szépen a hozzászólásodat először is!

Bár kicsit nehéz volt visszafejteni az így leírt változataidat, hogy konkrétan mire gondolsz /pl a Be6 utáni változatot még most sem tudom melyik így minden nélkül/, a Qc7, Ng4-es változat a Szibériai csapda /Siberian trap/ lehet gyanítom...
Ez tényleg trükkös sötéttel, ha világos benyalja, ha viszont nem, akkor ez a változat amúgy veszít sötéttel! Csak tudni kell, hogyan is kell játszani ellene...

Amúgy bár lehet nem derült ki az eredeti hozzászólásomból, de világos terveivel azért eléggé tisztában vagyok / végigtanulmányoztam a 2 legjobb könyvet a témában, 2 DVD-t és sok más folyóirat elemzést/, inkább olyan embert keresek, aki sötéttel akarja bizonyítani, hogy ez a csel sötét számára jó...
Őket várom...:-)
Világossal azért képben vagyok...
Alapból olyan embert keresek, aki megdönti a játékomat, világos terveit...

De persze, ha van kedved akár meg is beszélhetjük a változatokat, abból is mindig tanul az ember...

Köszönöm még egyszer a hozzászólásod és további szép napot!

(2015-09-10, 10:14:42)rybkachess Írta: Üdv!

Ezt a megnyitást sokszor játszottam, inkább több sikerrel. Lényegében szinte majdnem mindenre jön világos válasza: Bc4, Nf3, 0-0, Qe2, Rac1, Rfd1. Innen kezdi a játszmát. Sötét gyenge d6 gyalogjára lehet játszani, persze sötét visszaadja azt ha van esze, Be6 utáni változatban. Világossal van a Rd2! lépés is, d6 gyalog célba vehető. Sötéttel a Qc7, Ng4-es vari jó, világos sok esetben megszívhatja h3-mmal, amire Nd4 jön, majd h3-on matt vagy vezérvesztés. Mély lépések vannak, tuti lehet javítani a megnyitást. Én mindig azt mondom, hogy a gyorsabb tisztjáték, gyorsabb fejlődés és kevesebb figurákkal még mindig jobb mint több figurákkal a táblán szorult helyzetben, fejletlenül lépegetni, noha ha egyáltalán tudunk lépni a sok útban álló saját figuránkkal. Sötéttel van a Qe8, Qg6-os rendszer is a világos e5 fenyegetése ellen. Hétvégén ha lesz időm, írok pár varit, hogy én mire mit látok jónak. Világossal tuti gyorsan kell játszani, a sok tisztjei kifejlettsége miatt támadásba kell lendülni, máskülönben dönt az anyagi hátrány sötéttel ha leegyszerűsödik az állás. Van pár versenypartim is, majd közzéteszem, hogy én hogyan vezettem a játékot tovább. Sötéttel van a Bc5-ös vari is, Nge7, Ng6-os, szóval van jó pár vari amit nem árt tudni ha fehérrel játszunk.
Válaszol
1. e4 c5 2. d4 cxd4 3. c3 dxc3 4. Nxc3 d6 5. Nf3 Nc6 6. Bc4 e6 7. O-O Nf6 8.
Qe2 Be7 9. Rd1 e5 10. h3 O-O 11. Be3 Be6 12. Bxe6 fxe6 13. Rac1 Rc8 14. b4 Qe8
(14... a6 15. b5 axb5 16. Qxb5 Qd7)

Ez az "alap variáció" amit sokan játszanak. 14. b4-re új lépés Qe8, de nem látok benne nagyobb fantáziát. Mega Database 2015-ben nézni kell rá partikat, bár motorral kielemezve még jobb. Sötét terve Nh5, Qg6, támadni világos királyszárnyát, világos leüti az a7 gyalogot, így az f4 mező védtelen marad, sötét jöhet a Nh5-Nf4-es tervével.

14. b4-re sokan a6-ot játszottak, kiegyenlítődik a parti, bár én Jurácsik Józsi ellen Nyugatiba megnyertem még azt a remi állást is. mosolygás
Üdv: rybkachess
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában:
1 Vendég