A sakkzseni Fischer, a 24 éves szovjet sakkhegemónia megtörõje..
A hagyatékának egy érdekes része, sakk-iratok a 60-as és 70-es évek fordulójáról, most árverésen keltek el.
http://chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=5504
Válaszol
Nagy veszteség a sakkvilág számára, hogy a Fischer-Karpov VB-meccs nem jött össze. Általános vélekedés szerint ezen a meccsen csak Fischer gyõzhetett volna, de Kaszparov ezt másként látja. Szerinte az amerikai tartott Karpovtól, egyrészt azért, mert 3 évig nem játszott és ilyen hosszú idõt nem lehet büntetlenül a kihagyni, másrészt Karpov játékát kevéssé ismerte. Fischer évekig Petroszjan, Szpasszkij, Korcsnoj, Polugajevszkij játékát tanulmányozta, Karpov viszont egy teljesen más játékstílust képviselt, és a jenki tudatában volt ennek ...
Kaszparov errõl részletesen ír a "Nagy elõdeim" Fischerrõl és a nyugat sztárjairól szóló kötetében.
Válaszol
Fischer fenomenális játékos volt, de sportszerûtlen húzásai kissé megkérdõjelezik az általa elért eredmények értékét. Amit a reykjaviki párosmeccsen mûvelt, az a pofátlanság teteje: írott megállapodások felrúgása, örökös hiszti, botránykaravás (mindez persze csak akkor, amikor hátrányban volt, amikor vezetett, akkor csendben maradt ...).
Mindezek alaposan megzavarták Szpasszkijt, aki érzékeny volt az ilyesmire. Fischer mázlija , hogy Szpasszkij mindenképpen játszani akart, ezért inkább bement az amerikai utcájába ... vesztére.
Ha az elsõ balhénál veszi a kalapját, simán megtarthatta volna címét és Fischer minden valószínûség szerint soha nem lesz világbajnok, csak egy sértõdött és meg nem értett szuperzseni ...
Válaszol
"Elolvastam" a Nagy elődeim 5. kötetét, de a játszmákat még nem néztem meg. (Ez a következő 20 év programja lesz, ha megérem röhögés)
Kaszparov szerint Karpovnak jó esélye lett volna a Fischer elleni VB-meccs megnyerésére, már csak azért is, mert nem hagyta volna, hogy ellenfele az írott megállapodásokat utólag felrúgva, ad-hoc követelésekkel álljon elő, amikor éppen rosszul áll a szénája. Az idealista Szpasszkijt meg lehetett vezetni, de Karpovot aligha ...
Egyébként jó ez a könyv, bár a szokásos nyomdai és elsősorban fordítási hibák itt is bekavarnak (Lilienthal Andort néhol "André"-nak írják, valamint a Karpov elleni párosmeccsre készülő Fischer 1975-ben állítólag azt nyilatkozta, hogy Kaszparov (!!) játszmáit tanulmányozza vigyorgásvigyorgás)
Válaszol
Én Fischert leginkább Paul Morphyhoz tudnám hasonlítani, előjött a semmiből, megállíthatatlan, elnyeri a VB címet és eltünik. Az ilyenek sosem kapnak negatív kritikát, mivel a csúcson hagyják abba, ezért legyőzhetetlennek minősítik őket, pedig az ő idejük is ugyanúgy eljött volna, hogy legyőzi öket egy újabb ellenfél. Fischer hiába volt jó számoló, de komoly nyomás alatt nem igen bírta volna a gyűrődést. Karpov elleni kűzdelme érdekes lett volna, Karpov nagyon alkalmazkodó volt, Fischer inkább gép stílusban játszott, azt a hosszas kűzdelmet amit Kaszparov vívott Karpov ellen szerintem Fischer nem bírta volna idegekkel.
Válaszol
Már '77-ben gép LN játszott! Bár ahogy látszik a régi gépek nem voltak rybka szintűek sőt!
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1242850
Válaszol
Persze, hogy nem, akkor a számítógépek még nagyon kezdetlegesek voltak, de ahhoz képest nem is rossz teljesítmény egy olyan régi géptől. Az első igazán ütős a Deep Blue volt pont 20 évvel később. Elég jó érzés, hogy ma már asztali, vagy hordozható sz.gépek által világbajnoki sakktudás van a kezünkben, aminek segítségével rengeteget tanulhatunk.
Válaszol
khm
vigyorgás
http://ratings.fide.com/card.phtml?event=2008653
Válaszol
(2010-07-17, 20:42:18)xinu Írta: khm
vigyorgás
http://ratings.fide.com/card.phtml?event=2008653

Ha a nagy Bobby reinkarnációja, akkor annak elég gyenge röhögés
Válaszol
Lehet, hogy csak a neve miatt lett sakkozó mosolygás
Válaszol
Nagy rajongója vagyok a sakknak.Bobby Fischer szerintem fenomén volt,de amilyen gyorsan berobbant a sakk világ élmezőnyébe,olyan gyorsan el is tünt!A Karpov elleni párosmérkőzés,ami soha nem jött létre,Karpov győzelemmel ért volna véget.Miért?Azért mert Karpov a világ legracionálissabb sakkozója volt egész pályafutása alatt.És persze sokkal türelmesebben játszott,mint Fischer.Összegébe véve a sakk világ óriásit vesztett azzal,hogy nem sikerült tető alá hozni a párosmérkőzést,mert úgy érzem minden idők legszínvonalasabb és legérdekesebb világbajnoki döntője maradt el.
Válaszol
Hát szerintem Fischer minden hibája ellenére zseni volt és ami egyértelműen Neki köszönhető az a sakkozásba beáramló megnövekedett pénzdíjak. Innentől kezdve már meg lehetett élni a sakkozásból !
[/font][font=Times New Roman]
Válaszol
(2011-07-21, 09:03:25)CORBIS Írta: Hát szerintem Fischer minden hibája ellenére zseni volt és ami egyértelműen Neki köszönhető az a sakkozásba beáramló megnövekedett pénzdíjak. Innentől kezdve már meg lehetett élni a sakkozásból !
[/font][font=Times New Roman]

Azt hiszem, ezzel a többség egyetért mosolygás Nagy kár, hogy Bobby ilyen zűrös alak volt és nem jött össze a Karpov elleni meccse. Egy Fischer-Kaszparov párbaj is érdekes lett volna kacsintás
Válaszol
Azért több tiszteletet érdemelnek azok a sakkozók, akik hűek maradtak ehhez a sporthoz, és amit fischer elért az csak félig dicsőség, mert sokkal nehezebb megtartani egy vb címet mint megszerezni azt, ő csak megszerezte, de nem tudni meddig tudta volna megtartani.
Válaszol
http://www.chesspress.hu/node/146
Válaszol
[Kép: cf9w65cwuu0fpe6u51v.jpg]
Sveti Stefan, a Fischer-Szpasszkij VB-meccs "visszavágójának" helyszíne mosolygás
Bocsánat, a kép valamiért "kissé" nagyra sikerült megdöbbenés
Válaszol
(2010-07-15, 10:22:53)XBOARD Írta: Én Fischert leginkább Paul Morphyhoz tudnám hasonlítani ...
Fischer inkább gép stílusban játszott, azt a hosszas kűzdelmet amit Kaszparov vívott Karpov ellen szerintem Fischer nem bírta volna idegekkel.

Hogy mi lett volna azt már senki nem tudja ezért nem is nyilvánítom azt meg..

(2010-07-15, 20:20:17)xinu Írta: Már '77-ben gép LN játszott! Bár ahogy látszik a régi gépek nem voltak rybka szintűek sőt!
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1242850

Talán 1800-as ÉLŐ-vel rendelkezhetett az a gép úgy gondolom.

(2010-07-15, 23:39:13)XBOARD Írta: Elég jó érzés, hogy ma már asztali, vagy hordozható sz.gépek által világbajnoki sakktudás van a kezünkben, aminek segítségével rengeteget tanulhatunk.

Hát ez igaz. Sok mindenre felkészít, és én többet hiszek el neki amit lép mint pl. egy akár IM vagy GM szintű sakkozónak, hiszen emberek nagyon sokat tévednek. Van 3 Fischer könyvem, abban azt hiszem pár nagymester elemzi a partikat, egyszer a playchessen csináltam egy közvetítést ahol magyaráztam a partit a nézőknek, és találtam olyan elemzést ami azonnal matt, persze a nagymesterek kihagyták és léptek maguktól valamit ami ők közöttük legjobbnak tartottak - persze arra mattot kaptak volna - és folytatták egy ??- jeles lépéssel... Én futtattam akkor egy programot a parti elemzése közben. Igaz 6 lépéses matt volna amit nagymesternek látnia kell, főleg többnek is, de persze ez kimaradt. Elemzés legyen már valódi ha mindig nem is tudunk profi lépéseket tenni, de azárt egy mattot ne nézzünk már be, üzenném a nagymestereknek...

(2011-07-28, 01:55:39)XBOARD Írta: Azért több tiszteletet érdemelnek azok a sakkozók, akik hűek maradtak ehhez a sporthoz, és amit Fischer elért az csak félig dicsőség ...
De nem tudni meddig tudta volna megtartani.

Fischer fan vagyok, bár elismerem én is, hogy nagyon zűrös alak volt, de a játszmái annál sokkal jobbak voltak. Az ő partijába nem lehet olyan partikat látni mint a mostani sakkozóknál, hogy "semmire játszom" és majd lesz valami. Én támadó stílusban játszom, persze az áldozatok megalapozottak, néha intuíció és kiderül jó is. Inkább áldozok egy gyalogot, a majdnem bizonytalanra, illetve megérzésre, minthogy tilitoli lépésekkel időre, esetleg az ellenfél idegeire játsszak. Fischernél volt pozíció játék is de azt megint másnak nevezem mint a mai sakkozást, ami szinte semmiből nem áll csak d4,c4,Nf3, Nc3, e3, 0-0 és majd lesz valami. Én is 1.e4-es vagyok amilyen Fischer volt, abból jobb a küzdelem, illetve e4 inkább agresszívabb, támadóbb állások jönnek ki. Például Evans cselből is sok partit nyertem már versenyeken, neten is, és játszható az a nyitás is bőven világossal.
Üdv: rybkachess
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában:
1 Vendég