Anatolij Karpov
A sakkozás 12. világbajnoka, az egyetlen, aki nem harcban szerezte meg a címet, hanem azért, mert az előző világbajnokot - annak teljesíthetetlen követelései miatt - megfosztották a trónjától. A "papírvilágbajnok" viszont rácáfolt azokra, akik nem tekintették valódi világbajnoknak: nagyon sok versenyen indult és nyert, ráadásul minden idők talán legerősebb sakkozójának, Kaszparovnak is alaposan megnehezítette a dolgát a VB-címmeccseken.
A Capablanca-féle racionális, technicista, gyakran száraz játékstílus modernebb változatát képviselte, amely ugyan nem volt alkalmas arra, hogy rajongókat szerezzen magának, viszont sokáig eredményesnek bizonyult.
Érdeklődéssel várom a "Nagy elődeim" Karpovról szóló magyar nyelvű kötetét, remélem, erre nem kell éveket várni, mint az előzőre fütyülésmosolygás
Válaszol
Mai szabályok szerint Kaszparov akkor nem nyerte volna el a VB címet, hiszen az első 5 partit simán elvesztette. Kaszparov a sakktudása nagyrészét a Karpov elleni több száz (döntetlen) partiban szerezte.
Válaszol
Ezzel nem értek egyet. Egyrészt Kaszparov és Karpov egész pályafutásuk alatt sem váltottak "több száz" partit (kevesebb, mint kétszázat játszottak), másrészt Kaszparovnak már volt némi sakk-előélete a Karpov-meccsek előtt is. Nyilván a sok egymással váltott partiban jobban kiismerhette Karpov stílusát, de szerintem nem ez, hanem Kaszparov zsenialitása döntött.
Válaszol
Tudom, hogy nem több száz partit játszottak, ezzel a több mint száz (szinte mindennapos) partik számát akartam nyomatékosítani. A zsenialitás nem a semmiből jön. Aki hamar eljut a VB cím megszerzéséig, az többnyire a szekundásoknak és a támogatóknak köszönheti, a tehetség önmagában nem elég eljutni oda. Általában azokat karolják fel, akik gyerekként nagy teljesítményt produkálnak a táblán, és hamar felkészítik őket a profik ellen, ezáltal kiszorítják a náluk tapasztaltabb, rangidős sakkozókat a VB cím megszerzésétől. Kaszparov akkor kezdett fejlődni Karpov ellen, mikor elkezdte tanulmányozni a stílusát, több évtizednyi referenciát nézhetett meg róla, emellett Kaszparovnak nem volt semmi vesztenivalója, akkor alig múlt húsz éves.
Válaszol
Zsenialitás nélkül nem lehet VB-címet nyerni, legyenek bármilyen jók a szekundánsok és bőkezűek a szponzorok. Kedvenc példám van Wely, aki minden évben a Corus GM-A-ban játszhat a TOP10 ellen, holott a FIDE-listán csak az 50.-60.hely környékén lézeng. Jó helyre (gazdag országba) született, valószínűleg a legjobb szekundánsokat is meg tudná fizetni, ugyanakkor a VB-címre esélye sincs.
Másrészt megvan a lehetősége arra, hogy tanulmányozza Anand játszmáit, de VB-meccsen sohasem tudná legyőzni mosolygás
Válaszol
Nekem ez a példa nem bizonyít semmit. Szerintem Karpov jobb volt mint Kaszparov. Nem értem miért csinálsz cikket olyan sakkozórol akit nem sokra tartasz mosolygás
Válaszol
Egyetértek xboard.Valóban a Rybka és Chessmaster és CM társai nem egy kategória.
Mindegyik melett vannak érvek,valóban a CM kezdőknek és fejlődni vágyóknak a legjobb alap.
Mert télleg ember gondolkodásu.Nagyon jó alap.A legjobb alap szerintem.
Kényelmi szempontból is a gép.

Én most az átkozott :-) Rybka melett szólnék.Tudniillik sokszor és sokat bántják méltatlanul.
Most ez nem neked szol xboard.Csupán a Rybka fanok melett kampányolok :-)És a gépgyülök ellen :-)

Mondván a mai versenysakk gépies sakk.Valóban van benne valami.De ha belegondolok és nem lenne RYBKA,a sakk megnyitások döntő többbbségre azt mondanák.Ez már kivan elemezve.
És hivatkoznának xy adott évi partijára világos jobban áll .
De ekkor ha odaadjuk a Rybkának az állást, nos ahogy ismerem találna benne jó lépést :-)
És valóban talál olyat amit az ember soha nem lelne meg.Itt természetesen hosszabb varikra gondolok .Pussz elágazás szorozva százzal.:-)
Sajnos sok sakkozó mégha tehetséges is nem tud megfizetni drága GM eket.Nem megsértve őket .
De van egy szoftver ami segit neki :-) És még sorolhatnék több száz példát.Újat nemigen mondtam,én azonban örülök hogy a gépek a barátaink.
És ha belegondolok hogy bizonyos tudományokban az élet bármely területén ilyeket alkotnának.
A hadiipart és társait kivéve természetesen.Mint a Vasik R.
A világ ezerszer jobb lenne.

Xboard :-) másik.Nos ebben már vitáznék veled :-) Mert mint irtad a Gábornak.Szerintem Karpov jobb volt mint Kaszparov.
Tiszteletben tartom kit tartassz jobbnak.De azért nem biztos hogy Karpov jobb volt ? :-)
Jó volt karpov,de kaszpi akkor volt.Ezt el kell ismerni.

Gábornak ez a mondata tetszett:
Zsenialitás nélkül nem lehet VB-címet nyerni, legyenek bármilyen jók a szekundánsok és bőkezűek a szponzorok.
Ez biza igy van.
Talán a zsenialitás mellé a pici szerencse sem árt.Mert pl a mi Lékó Petink is világbajnok lett volna anno.

A Corus torna nagyon jó példa volt, mert adva van a lehetőség van Welynek.De minek ?: -)
Soha nem lessz nemhogy világbajnok :-)
Azért hogy játszhat a világ legjobbjai ellen, abban nem kevés a protekció.És a presztizs.
De azé nem kéne ennyire erőltetni ezt a vely gyereket :-)
Ezt kérem átadni a Hollandoknak :-)

Előre lezsirozzák a szervezők.Sok sok magyar kiválóság,Almától kezdve Berkes, Balogh,stb.
Megérdelné az esélyt egy ilyen tornára akár a B csop is.
Mert a mi fiaink egy szemmel nem rosszabbak a hogy is hivják :-) nincs vely töl :-)
És szerintem a fiataljaink többre viszik mint a hogyis hivják ? midig elfelejtem :-)
nincs vely.Jóvan csak eszembe jutott a neve.Kérdem a RYbkát ki a Van Vely :- Azt mondja-mosolygás de kapásból :-)kérdezzem a commodore 64 et.
Pancserokkal nem tárgyal :-)

üdv :-)
Válaszol
(2010-07-09, 16:09:31)XBOARD Írta: Nekem ez a példa nem bizonyít semmit. Szerintem Karpov jobb volt mint Kaszparov. Nem értem miért csinálsz cikket olyan sakkozórol akit nem sokra tartasz mosolygás

1. van Wely jó példa arra, hogy zsenialitás híján a szponzorok és edzők támogatása semmit sem ér. Egy ilyen játékos lehet erős sakkozó, szorgalmas iparos, de világbajnok soha.

2. Azt hiszem, minden létező statisztika szerint Kaszparov jobb volt Karpovnál. Az egymás közti eredményeik is ezt igazolják:

http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?...co=&result=
Válaszol
Részemről felesleges a vita, a véleményem változatlan, a tiédet is tiszteletben tartom. Én mindegyik világbajnokot egyformán elismerem, mindegyik a legjobb volt valamiben a maga idejében. Karpovnak is megvolt a fénykora és Kaszparovnak is.

metalrock a Rybka-Chessmaster témát nyugottan folytathattad volna amott is mosolygás. Egyébként a Rybka 4 és a Chessmaster 11 erőssége közt nincs túl nagy különbség, azt má csak egy legalább 2700 Élő pontú nagymester érzékelné.
Válaszol
Ez a beszólás CM 11 vs Rybka vért kiván :-)
Nem sértésnek szánom !

Alaplap: ASUS P6T7 WS
Processzor: Intel Core i7 980x Extreme Edition 6mag 3.33GHz
Memória: Geil 4x6GB DDR3 1800MHz
VGA: 2db Zotac GTX480 1536MB DDR5 SLI
Tápegység: Gigabyte ODIN Pro 1200W
Gépház: Cooler Master HAF

Ez a konfig nem veszi föl a versenyt a Vasik csapattal tudom.
Amúgy eladó a gép.Mert fejlesztek.

Ha gondolod :-) küldhetek pár tesztet - gamét Rybka 4 vs Chessmaster 11.
Meggyőző eredményeket fogsz látni :-)
Szándékosan nem használtam a meggyőző szó helyett a megsemmisitő :-) kifejezést:-)
iDÉZLEK:Rybka 4 és a Chessmaster 11 erőssége közt nincs túl nagy különbség, azt má csak egy legalább 2700 Élő pontú nagymester érzékelné.

Én nemvok GM, DE ÉN IGENCSAK ÉRZÉKELEM A KÜLÖNBSÉGEST :-)
Ha gondolod playychessen Computer szobába lejátszhatjuk a vitát. :-)
Beszéljenek a tények.

Adok a Chessmaster 11.nek 10 percet 1 gaméra.Én az enyémet 5 pecre állitom.
Föl fogsz ébredni garantálom :-)
De aztán utána nem elásni :-) a CM 11 et :-)
Háború :-)) lol :-) rock and roll :-)
Bocs a pár hely. i. hibáért.Játszom közbe.
Ez a fritz user meg állandóan átkozódik :-)))
Válaszol
(2010-07-10, 02:12:48)XBOARD Írta: Én mindegyik világbajnokot egyformán elismerem, mindegyik a legjobb volt valamiben a maga idejében. Karpovnak is megvolt a fénykora és Kaszparovnak is.

Egyetértünk: Fischer trónfosztása után Kaszparov feltűnéséig Karpov egyértelműen a világ legjobbja volt mosolygás
Válaszol
(2010-07-10, 02:12:48)XBOARD Írta: Részemről felesleges a vita, a véleményem változatlan, a tiédet is tiszteletben tartom. Én mindegyik világbajnokot egyformán elismerem, mindegyik a legjobb volt valamiben a maga idejében. Karpovnak is megvolt a fénykora és Kaszparovnak is.

metalrock a Rybka-Chessmaster témát nyugottan folytathattad volna amott is mosolygás. Egyébként a Rybka 4 és a Chessmaster 11 erőssége közt nincs túl nagy különbség, azt má csak egy legalább 2700 Élő pontú nagymester érzékelné.

vigyorgás

Kasparov és Karpov között pont annyi a különbség, mint a Rybka 4 és a Chessmaster 11 között. Ég és föld! Bár utóbbi kettő között a távolság inkább az univerzum pereme és a föld között mérhető.
(2010-07-10, 08:06:18)metalrock Írta: VGA: 2db Zotac GTX480 1536MB DDR5 SLI

Így nyáron jó meleg lehet nálatok a plusz radiátorral. kacsintás SLI radiátor.
Válaszol
Jól van na :-) Karpov-Kaszparov legyen x. vigyorgásAzt se bánom ha Karpov volt jobb. A kedvenceim igyis úgyis Carlsen,Lékó,Anand.

Amúgy xboard fura amit mondok,de ha karpov 20 -30 évvel késöbb születik. Simán world top 1-5.Azt nem tudnám megmondani világbajnok lenne e. És már végképp nem értem a dolgokat :-)
Carlsen után ki fog feltünni. Például 1-5 év múlva egy újabb tizenéves ?
Én nem bánom ki, csak magyar legyen.[/font]
Így nyáron jó meleg lehet nálatok a plusz radiátorral. SLI radiátor.

Erre mit mondjak,azon kevés szerencsések közé tartozom aki láthatta a Vas. R szobájában
a monstrumokat.És azt elhiszed e hogy plusszba még ment 2 álló ventillátor is.
Nála melegebb volt,igaz padlásszoba volt amúgy.
Jó nyarat nektek mig visszajövök.Megyünk le a Balcsira.xboard ne kiméld a chessmastert :-)
Sziasztok
Válaszol
Szerintem félreértettetek engem, nem úgy értettem, hogy a Rybka 4 és a The King 3.50 (Chessmaster 11) sakkmotor erőssége vetekszik egymással, hanem úgy, hogy ha te játszol fejből a Chessmaster 11 ellen, és a Rybka 4 ellen, akkor nem fogod tovább kihúzni a Chessmaster ellen sem. Ne csak a gondolkodó motor részét nézzed, hanem, azt hogy mit tud a teljes program. Én a Rybka ellen fele annyit se tanultam volna, mint a Chessmasterben végigjárva a szinteket (természetesen a nagymester szintekig nem jutottam el mosolygás ). Nem értem miért fikázzátok a Chessmastert, a Rybka még sehol sem volt, amikor a Chessmasteren már generációk nőttek fel (még ha ezt sokan le is tagadják). Akik interneten programokkal kűzdenek egymás ellen, azoknak tökmindegy milyen a program, csak a legerősebb motor legyen benne, de akik fejből játszanak és programtól akarnak tanulni, azok a Rybka elleni játszmáikból semmit sem tanulnak, csak a Chessmasterben tudnak fejlődni.
A régi és új világbajnokokat nem igen lehet összehasonlítani, ha már legalább egy évtized van köztük, hiszen mindegyik tudása egy korábbiéra épül, minden mai nagymester feltörekvő korában előbb a régi nagyok stílusát és játszmáit tanulja, tehát már egy kitaposott, kiforrott úton halad végig. Kasparovot is a saját tanítványa győzte le. Ne csak a statisztikákat nézzétek, hanem a dolgok hátterét is. Összehasonlítani egy régi VB-ot egy jóval késöbbivel olyan, mint összehasonlítani a gőzgépet a villanymotorral. Karpovról megint csak annyit, hogy szerintem jobb volt fénykorában, mint mikor Kaszparov elnyerte tőle a címet, de mégegyszer leírom amit legelőször, hogy mai szabályok szerint azt a VB-t Karpot nyerte volna meg, mert az első 5 partit megnyerte.
metalrock:

""Én nemvok GM, DE ÉN IGENCSAK ÉRZÉKELEM A KÜLÖNBSÉGEST :-)
Ha gondolod playychessen Computer szobába lejátszhatjuk a vitát. :-)
Beszéljenek a tények.

Adok a Chessmaster 11.nek 10 percet 1 gaméra.Én az enyémet 5 pecre állitom.
Föl fogsz ébredni garantálom :-)
De aztán utána nem elásni :-) a CM 11 et :-)
Háború :-)) lol :-) rock and roll :-)"

Először is nem te érzékeled a különbséget, hanem a Rybka kacsintás.
Engem nem érdekel az internetsakk progizás (már rég kinőttem belőle),és általában reggel szoktam felébredni mosolygás.
Ez a ...háboru lol rock n roll ... nagyon vicces ha viccnek szántad mosolygás.
Válaszol
Látom itt folytatódott a cm fórumtéma.
Nemtom ismeritek-e Adianto Utut-ot 1 ázsiai gm most a lényeg csak annyi, h ő játzszott még a cm10-el és vesztett pedig neki 2600-as élője is volt már. Szal ez azt jelenti a cm legalább 2600-as élővel rendelkezik!
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1327221
Én sem bírok 1ikkel sem bár a cm-ben az az érdekes, h inkább le1xerűsíti a játékállást és 1xerű de nagyszerű lépést lép, a rybka viszont bonyolítja. Én tovább tok játszani cm de fritz ellen is míg nem lesz hátryányom a rybka brutálisabb mindtől.
Én amúgy PROGRAMRÓL indítottam a fúrumot NEM CSAK MOTORRÓL. Tehát mint sakk program cm, fritz de millyennek találjátok az aquarium-ot, shredder-t, arena-t??
Válaszol
Üdv mindenkinek! Nem kellene a sakkmotorokkal kapcsolatos offtopik vitát áthelyezni a megfelelő fórumba?
(Igaz, Karpov stílusa eléggé gépies volt, de akkor is ... mosolygás )
Válaszol
Oké részemről lezárom a vitát :-) Ami nem is vita volt mert Xboard tényleg hősiesen védi a CM et.
És bevallom sokmindenben igaza van, a CM az CM a maga müfajában.És abban az a legjobb.
És az is tény nagyon okos dolgokat a CM ről.Én is azt ajánlanám mester szintig.
XB remélem no harag :-)
Én is azon nőttem föl CM és elődei.Meg Herkules monitor, és 286 3.1 WIN stb

xinu ha az én véleményem érdekel. shredder, Arena és társai .Az R4 mindent ÜT.
Mert télleg brutálisan kemény és agressziv.

Talán ezután az Ippolit ami nekem még bejön.Többit nem is nézem.

De kérdés neked mire kell,mert amatőr szinten bármelyik motor jó, a gyengébbje is.
Én bizti CM et ajánlanék kezdőknek és nem profiknak.
De mellé irodalmat is mindenképp ,mert önmagában a géptől nem lehet mindent ellesni.
Ehhez mi egyszerü halandók vagyunk.
Amerigo61 bocs ha nem a megfelelő top ba szóltam.
Válaszol
Dehogy van harag rock kacsintás

Engem érdekel a sakkirodalom is, de azt csak könyvekböl lehet megszerezni, van is nekem néhány.
Utoljára annyit szeretnék a CM-ről és a Rybkáról mondani, hogy a CM 11 már majd 4 éves, akkoriban a Rybka még csak az első verzióját adta ki, de az még jóval gyengébb volt mint a mostaniak, ha az UBISOFT is ilyen gyakran fejlesztené a The King motort akkor az is erősebb lenne, de elég ritkán frissítik. A CM 11 nagyjábol a Junior 10 erősségével egyezik meg, egyik ranglistán egyszinten voltak, ahol többszáz sakkmotort teszteltek egymás ellen, természetesen a Junior uj verziói erősebbek.

Majd a másik cikkben írok még érdekességeket erről a programról, csak itt szeretném lezárni mert nem itt van a helye röhögés

Ez egy aktuális lista sakkmotorokról:

http://computerchess.org.uk/ccrl/4040/
Válaszol
Tudtátok, hogy playchess.com-on a fénykép helyén Karpov fiatalkori képe látható homályosan?
Válaszol
(2010-07-19, 23:22:06)XBOARD Írta: Tudtátok, hogy playchess.com-on a fénykép helyén Karpov fiatalkori képe látható homályosan?

Nagyon szép észrevétel! Vagy jól súgtak. mosolygás
Most megnéztem, pontosan ez a kép van homályosítva róla:

[Kép: karpov.jpg]
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában:
1 Vendég